Huurverhoging, en redenen om bezwaar in te dienen.
Dit jaar gaat HEEMwonen een huurverhoging invoeren van 5,3% voor de sociale huurwoningen. Uitzonderingen zijn woningen met een rood energielabel en vrijesectorwoningen.
Het CHOH heeft al het mogelijke gedaan om de huurverhoging, die volgens de nationale prestatieafspraken 5,8% mag zijn, te verlagen.
Maar wat als je het niet eens bent met de huurverhoging. Dan kun je als sociaal huurder twee dingen doen:
- Je dient een bezwaarschrift in en je blijft je oude huur betalen, of
- Je blijft de oude huur betalen.
Als vrijesector huurder kun je een ding doen, nl:
- Je dient een bezwaarschrift in en je blijft de oude huur betalen.
Het verschil zit hem erin dat sociale huurders via een artikel in het Burgerlijk Wetboek, (art. 253 lid2, boek 7) het recht hebben om bezwaar te maken tegen een huurverhoging door deze simpelweg niet te betalen. Je hoeft dan geen bezwaarschrift in te dienen. Door alleen je oude huur te betalen geef je aan dat je het niet eens bent met de huurverhoging. De verhuurder zal vervolgens zelf actie moeten ondernemen. Je bouwt gaan betalingsachterstand op. De verhuurder hoort dan ook geen aanmaningen te versturen of een incassobureau in te schakelen. Sinds een paar jaar ondersteunt actiegroep wijweigerendehuurverhoging.nl huurders die op deze manier protest willen maken tegen de huurverhoging.
Het art. 253 uit het Burgerlijk Wetboek geldt niet voor vrijesectorhuurders. Als een vrijesectorhuurder niets laat horen en simpelweg de huurverhoging niet betaald, zal de verhuurder dat kunnen aanmerken als wanbetaling. Maar het niet betalen van de huurverhoging in combinatie met een bezwaarschrift, kan wel, ook als je vrijesectorhuurder bent. Betaal de huurverhoging niet en de oude huur wel, totdat er een besluit is over je bezwaar. Ook in dit geval loop je geen betalingsachterstand op.
Wettelijke redenen voor bezwaar sociale sector:
- De huurverhoging is hoger dan het maximale percentage 5,8%
- Je krijgt een huurverhoging van €25,- maar je huurprijs is niet lager dan €300,-
- Door de verhoging komt de huur boven de maximale huurprijs (per 1 juli 2024) te liggen die hoort bij het puntentotaal van je woning.
- De huurcommissie of rechter heeft de huur tijdelijk verlaagd vanwege ernstige (onderhoud) gebreken en de gebreken zijn nog niet verholpen of je verzoek is nog in behandeling
- Je hebt het huurverhogingsvoorstel te laat ontvangen (korter dan 2 maanden voor de ingangsdatum huurverhoging)
- Je verhuurder wil binnen 12 maanden de huur opnieuw verhogen (let op, soms is dit wel toegestaan)
- In het huurverhogingsvoorstel staan fouten, of zaken niet vermeld
- Je betaald een all-in huur. De kale huurprijs is dan niet bekend en de verhuurder mag geen huurverhoging voorstellen.
Voorwaarden eenmalige huurverlaging:
je hebt recht op de eenmalige huurverlaging wanneer het volgende allemaal waar is:
- Je verhuurder is een woningcorporatie (geen vastgoedbelegger of particulier)
- Je kale huur is hoger dan €577,91 per maand
- Je hebt niet in 2023 al een huurverlaging gehad naar € 575,03 of begin 2024 naar €577,91
- Je huishoudinkomen is de afgelopen 6 maanden aantoonbaar laag. Het inkomen van inwonende kinderen jonger dan 27 jaar telt niet mee.
- Je huurt een zelfstandige woning of een woonwagen (geen kamer)
- Je huurt een sociale huurwoning (geen vrijesectorwoning met geliberaliseerde huurprijs)
- Je was op 31 maart ingeschreven en wonend in de woning waarvan de huur moet worden verlaagd.
Anjo Coervers Voorzitter CHOH.